Vrijeme: 19:31

Modularna aritmetika u diofantskim jednadžbama - Primjer 2

Kao što smo najavili na kraju prošlog primjera: moguće je gledati ostatke modulo neki N, i ne zaključiti da jednadžba nema rješenja, no svejedno možemo zaključiti nešto o jednadžbi.

Primjer.

Odredi sva rješenja jednadžbe m!+2=n^2, gdje su m i n prirodni brojevi.

Rješenje.

Za one koji ne znaju, m! se čita kao em faktorijela i oznaka je za umnožak prvih m prirodnih brojeva. Dodatno se definira 0! = 1. Dakle, 1! = 1, 2! = 2, 3! = 6, itd.

Zadatci s faktorijelima u pravilu koriste činjenicu da već za male m izraz m! daje ostatak 0 pri dijeljenju s mnogim brojevima N, što reducira moguće ostatke koje izrazi u jednadžbi mogu davati pri dijeljenju s N. Samo treba izabrati onaj N za koji ćemo saznati najviše, ovisno o preostalim izrazima u jednadžbi.

S desne strane jednakosti nas čeka potpun kvadrat. Zato ponovno možemo gledati ostatke koje jednadžba daje pri dijeljenju s 4. Za m \geq 4, broj m! između ostalog u sebi sadrži umnožak brojeva 2 i 4, pa je sigurno djeljiv s 4. Zato za takve m lijeva strana jednadžbe m!+2 daje ostatak 2 pri dijeljenju s 4. S druge strane, potpun kvadrat n^2 može davati samo ostatke 0 ili 1 pri dijeljenju s 4.

Za razliku od prošlog primjera kad smo zaključili da jednadžba uopće nema rješenja, sada zaključujemo da jednadžba nema rješenja u jednom (velikom) slučaju, kada je m \geq 4. Preostalo je riješiti jednadžbu kada je m \leq 3, a to možemo direktnom provjerom. Uvrštavajući brojeve m=1,2,3 u izraz m!+2, dobivamo redom 3,4,8, od kojih je samo 4 potpun kvadrat. Zato je jedino rješenje ove jednadžbe (m,n) = (2,2).

Ovaj zadatak mogli smo riješiti i gledajući modulo 8 (za m \geq 4 broj m! djeljiv je s 8), ali i gledajući modulo 3 (za m \geq 3 broj m! djeljiv je s 3). Provjerite kako bi izgledao postupak rješavanja u tim slučajevima.

Zadatci u kojima su nepoznanice prosti brojevi imaju velike sličnosti sa zadatcima u kojima se pojavljuju faktorijeli. U takvim zadatcima isto možete gledati izraze modulo neki N, te ako zaključite da je recimo neki prosti broj nužno djeljiv s 3, zaključili ste da je taj broj nužno jednak 3, što je sigurno dobar korak u rješavanju zadatka.

Upišite 1 za nastavak.