Vrijeme: 20:26

Modularna aritmetika u diofantskim jednadžbama - Primjer 4

Pogledajmo još jedan primjer koji će biti malo kompliciraniji od prošlog.

Primjer.

Odredite sve prirodne brojeve a i b takve da je 4 \cdot 5 ^a -1 = 3^b  \cdot 11.

Rješenje.

Kao u svim zadatcima u ovoj lekciji, počet ćemo s gledanjem ove jednadžbe modulo neki N. Ovo je i inače dobar način kako početi rješavati diofantske jednadžbe: gledati jednadžbu modulo N na natjecanju nije vremenski skupo, a može donijeti neke korisne zaključke za kasnije.

U jednadžbi se pojavljuju samo potencije brojeva, nemamo potpune kvadrate ili kubove, tako da su kandidati za N brojevi 3, 4, 5, 11, ili možda potencije tih brojeva.

Pogledajmo jednadžbu modulo 3. Desna strana jednadžbe je djeljiva s 3, pa mora i desna, a za to trebamo imati da 4 \cdot 5 ^a daje ostatak jedan pri dijeljenju s 3. Raspisom za male a primjećujemo da se tom izrazu izmijenjuju ostatci 2 i 1, pa je nužno a paran broj.

Možemo gledati jednadžbu i modulo 4, 5 te 11. Dobili bismo da je b paran, b daje ostatak 2 pri dijeljenju s 4 i a daje ostatak 2 pri dijeljenju s 4 redom. No nijedan zaključak neće biti tako bitan kao onaj da je a paran.

Kako je a paran broj, možemo pisati a=2a_1, pa je 4 \cdot 5^{2a_1} potpun kvadrat. Uz njega se nalazi -1, što nas poziva da napravimo razliku kvadrata. Dobivamo jednadžbu \begin{equation}\label{eq1}
        (2 \cdot 5^{a_1} -1 )(2 \cdot 5^{a_1} +1 ) = 3^b \cdot 11 .
    \end{equation} Koraci koje smo radili do sada isti su kao u prošlom primjeru, i česti su u zadatcima ovakvog tipa: prvo modularnom aritmetikom nešto zaključimo o nepoznanicama u jednadžbi što nam pomaže da jednadžbu faktoriziramo.

Ono što se razlikuje u ovom primjeru je to što umnožak naših nepoznatih faktora je broj koji opet ovisi o nepoznanici, a ne fiksan broj s fiksnom faktorizacijom (ili konačnim brojem mogućnosti faktorizacije). U ovakvim zadatcima korisno je pogledati najveću zajedničku mjeru faktora na lijevoj strani jednadžbe.

Faktori u zagradama 2 \cdot 5^{a_1} -1 i 2 \cdot 5^{a_1} +1 uzastopni su neparni brojevi, pa su zato relativno prosti. Njihov umnožak djeljiv je s 3^b, no kako su relativno prosti, ne mogu oba biti djeljiva s 3. Dakle, jedan od njih mora "preuzeti na sebe" cijeli faktor 3^b. Slično, ali jednostavnije, ne mogu oba faktora biti djeljiva s 11, nego je točno jedan od njih djeljiv s 11.

Iz prošlog paragrafa zaključujemo 4 slučaja: \begin{itemize}
        \item $2 \cdot 5^{a_1} -1 = 1$, $2 \cdot 5^{a_1} +1 = 3^b \cdot 11$;
        \item $2 \cdot 5^{a_1} -1 = 11$, $2 \cdot 5^{a_1} +1  = 3^b $;
        \item $2 \cdot 5^{a_1} -1 = 3^b$, $2 \cdot 5^{a_1} +1 = 11 $;
        \item $2 \cdot 5^{a_1} -1 = 3^b \cdot 11 $, $2 \cdot 5^{a_1} +1 = 1 $.
    \end{itemize}

U prvom slučaju iz prve jednakosti dobivamo 2 \cdot 5^{a_1} = 2, što nema rješenja u prirodnim brojevima. U drugom slučaju iz prve jednakosti dobivamo 2 \cdot 5^{a_1} = 12, što također nema rješenja u prirodnim brojevima (jer lijeva strana nije djeljiva s 3, dok desna jest.

U trećem slučaju iz druge jednakosti dobivamo 2 \cdot 5^{a_1} = 10, što daje rješenje a_1 = 1, odnosno a=2. Lako iz prve jednakosti vidimo da je to zadovoljeno s b=2. U četvrtom slučaju imamo 2 \cdot 5^{a_1} = 0, što ponovno nema rješenja u prirodnim brojevima.

Zato je jedino rješenje jednadžbe (a,b) = (2,2).

Vratimo se ponovno na jednadžbu (1). Ona je oblika (x-1) (x+1) = M, gdje je M neki možda nepoznati broj. Za one koji žele znati još više, prokomentirajmo što se još inače može dogoditi u ovakvoj jednadžbi. Iz prirode broja x u našem slučaju znali smo da su faktori x-1 i x+1 relativno prosti. No, možda inače to ne možemo zaključiti. U takvim slučajevima provodimo Euklidov algoritam na tim faktorima. Drugim riječima, ako je d najveća zajednička mjera faktora x-1 i x+1, budući da d dijeli svakog od tih faktora, posebno vrijedi da d dijeli razliku tih brojeva: d\mid (x+1) - (x-1) = 2. Dakle, d\mid 2, pa su jedine mogućnosti za d=1 i d=2. Ovo u nekim zadatcima može voditi na dva slučaja. U prvom, kao što smo imali u prošlom zadatku, faktori x-1 i x+1 imaju zajedničku mjeru 1, dakle relativno su prosti i umnožak im je M. U drugom slučaju, x-1 i x+1 imaju zajedničku mjeru 2. Posebno, oba su parna, pa su zato \dfrac{x-1}2 i \dfrac{x+1}2 relativno prosti brojevi čiji je umnožak jednak \dfrac M4. U oba slučaja na lijevoj strani jednakosti sada imamo umnožak relativno prostih brojeva.

Ako znamo rastav broja M na proste faktore kao u prošlom zadatku, sada možemo zaključiti da je svaka potencija prostog broja nužno sadržana u točno jednom od faktora s lijeve strane. Postoje zadatci i u kojima je M još manje poznatog oblika, recimo, samo znamo da je potpun kvadrat ili potpun kub. Tada koristimo tvrdnju: ako je umnožak relativno prostih brojeva m i n potpun kvadrat / kub, tada je svaki od brojeva m i n potpun kvadrat / kub. Tvrdnja naravno vrijedi i za više potencije.

Svođenje zadatka na podslučajeve približavate se konačnom rješenju zadatka jer je svaki od tih podslučajeva lakši od originalnog zadatka, barem u pravilu. Neki slučajevi mogu biti trivijalni (kao što smo vidjeli u prošlom zadatku, kada smo imali jednakost oblika 2 \cdot 5^{a_1} = 0), a ponekad možemo dobiti jedan novi mali zadatak kojem pristupamo kao i originalnom zadatku: modularna aritmetika, faktorizacija, eventualno traženje mjere i sl.

Ovaj kraj lekcije pokriva neke hipotetske situacije koji se mogu pojaviti u zadatcima. Zadatci u lancima za samostalno rješavanje ne bi trebali imati ovakve situacije i sličniji su uvodnim primjerima, te vas pozivamo da ih sami riješite.

Upišite 1 za nastavak.