Vrijeme: 17:22

Primjer 1: Euklidov algoritam

Vrlo često je u zadacima iz teorije brojeva potrebno odrediti najveći zajednički djelitelj nekih dvaju cijelih brojeva. S konkretnim brojevima je postupak jasan, odredimo njihov rastav na proste faktore i točno sve ono što im je u presjeku je njihov najveći zajednički djelitelj. Recimo, M(30, 105) = M(2 \cdot 3 \cdot 5, 3 \cdot 5 \cdot 7) = 3 \cdot 5 = 15. (Podsjetnik: najveći zajednički djelitelj brojeva a i b najčešće označavamo s M(a,b). U stranoj literaturi obično se može vidjeti oznaku GCD(a,b).)

Ipak, u zadacima se češće susrećemo s određivanjem najvećeg zajedničkog djelitelja nekih algebarskih izraza. Primjerice, za relativno proste brojeve a i b, vrijedi M(a^2b,ab^3) = M(a \cdot ab, b^2 \cdot ab) = ab. Naime, a i b su relativno prosti pa nemaju zajedničkih djelitelja osim 1, a onda to vrijedi i za izraze a i b^2.

Međutim, ovakvi argumenti su dosta ograničeni. Primjerice, njima ne možemo reći ništa o M(a,2a+1) za proizvoljan a. Kao jedno od rješenja tog problema, nudi se takozvani Euklidov algoritam, koji kaže da za proizvoljne cijele brojeve a i b vrijedi M(a,b)=M(a,b-a).

Dokažimo tu tvrdnju. Neka je M(a,b)=x i M(a,b-a)=y. Tada vrijedi x | a te x | b pa je a=cx i b=dx, za neke cijele brojeve c,d. Tada je b-a=(d-c)x pa x | (b-a). Znači da je x zajednički djelitelj brojeva a i b-a, a s obzirom da je y njihov najveći zajednički djelitelj, mora vrijediti x \leq y.

No, analognu argumentaciju možemo primijeniti i s druge strane. Kako y | a i y | (b - a), vrijedi a=ey, b-a=fy, za neke cijele brojeve e,f. Tada je b=a+(b-a)=(e+f)y pa y | b. Dakle, y je zajednički djelitelj brojeva a i b, a x je po definiciji najveći takav pa mora biti y \leq x. Zato zaključujemo da je x=y.

Kao rješenje upišite najveći zajednički djelitelj brojeva 2022 i 38081.