50%
19. travnja 2012. 13:16 (12 godine)
Neka je skup prirodnih brojeva podijeljen u intervale na sljedeći način:
U prvom intervalu je broj 1, u drugom brojevi 2 i 3, u trećem 4, 5 i 6 i u svakom idućem jedan broj više nego u prethodnom (brojevi u intervalima su uzastopni).
Neka je p_i udio prostih brojeva u i-tom intervalu.

a) Dokaži ili opovrgni: Postoji beskonačno brojeva k za koje je  p_{k+1} < p_k.

b) Dokaži ili opovrgni: Postoji beskonačno brojeva k za koje je  p_{k+1} > p_k.
Upozorenje: Ovaj zadatak još niste riješili!
Kliknite ovdje kako biste prikazali rješenje.

Ocjene: (2)



Komentari:

b) dio mi je kriv,tj ona lema na pocetku...xD
Zadnja promjena: dcevid, 20. travnja 2012. 13:48
Moguće da samo ja ne vidim ali kako ti točno radiš trivijalnu faktorizaciju za i različit od 1 mislim i ide od 0 do (p-2)!, a po meni tu može biti neki prosti broj veći od p-2 a time ti više nemaš trivijalnu faktorizaciju.
Čak ukoliko se ne varam znam dokazati da osim prvog intervala ne postoji niti jedan bez prostih brojeva što je doista i intuitivno jasno s obzirom da je gustoća prostih brojeva ln(n).
Moje rješenje zadatka je isto ko Bakićevo samo ja koristim umjesto Bertranda jednu poznatu nejednakost za prime counting function (koja se inače označava s \pi i označava broj prostih brojeva manjih od n pa si me zbunio Ćevide) \frac{n}{ln(n)}<\pi(n)<\frac{2n}{ln(n)} koja se lako dokaže ograničavanjem harmoničkog reda (da budemo iskreni vrijedi ovo gore, ali ja sam koristio nešto slabiju i lakšu za pokazati nejednakost za lijevu stranu, a desna mi treba samo da pokažem da nema nijedan interval s 0 prostih, u rješenju izvornog zadatka je nepotrebna).