« Vrati se
Tri skakavca sjede u tri vrha kvadrata. Svake minute jedan od njih preskoči nekog od preostala dva te se smjesti u točku simetričnu onoj iz koje je skočio u odnosu na skakavca kojeg je preskočio. Može li barem jedan od njih nakon konačno mnogo takvih skokova stići u četvrti vrh kvadrata?

Slični zadaci

Žaba skače po točkama koordinatne mreže počevši od točke (1, 1) po sljedećim pravilima:
(i) iz točke (a, b) žaba smije skočiti u točku (2a, b), odnosno (a, 2b);
(ii) ako je a > b žaba smije skočiti iz (a, b) u (a - b, b), a ako je a < b žaba smije skočiti iz (a, b) u (a, b - a).

Može li žaba stići u točku
(a) (24, 40),
(b) (40, 60),
(c) (24, 60),
(d) (200, 4)?
U svako polje tablice m \times n (m,\,n \in \mathbb{N}) upisano je slovo A ili B. Pritom nikoja dva susjedna polja (sa zajedničkom stranicom) ne sadrže isto slovo. U jednom koraku biraju se dva susjedna polja, i oba slova na tim poljima zamijene se novim slovima po sljedećem pravilu:

- umjesto slova A upisuje se slovo B

- umjesto slova B upisuje se slovo C

- umjesto slova C upisuje se slovo A.

Za koje m i n nakon konačno mnogo koraka možemo postići da u svim poljima u kojima je na početku bilo napisano slovo A sada piše slovo B, a u svim poljima u kojima je na početku bilo napisano slovo B sada piše slovo A?
Na dvije suprotne strane kockice nalazi se po jedna točka, na druge dvije suprotne strane po dvije i na preostale dvije po tri točke. Od osam takvih kockica napravljena je kocka 2\times 2\times 2, te se prebroji koliko točaka ima na svakoj strani. Može li se na taj način dobiti šest uzastopnih prirodnih brojeva?
U 20 posuda (od kojih svaka ima barem 210 litara) nalazi se redom 1, 2, 3, \dots, 20 litara vode. Iz posude A u posudu B dozvoljeno je preliti točno onoliko vode koliko već ima u posudi B (uz pretpostavku da u posudi A ima barem toliko vode koliko u B). Da li je moguće nakon konačno prelijevanja dobiti:

a) 5 posuda s po 3 litre vode, a u preostalih 15 posuda po 6, 7, \dots, 20 litara;
b) svih 210 litara vode u jednoj posudi?
Kvadratna ploča podijeljena je na 5\times 5 jediničnih kvadrata (polja). Na nju postavljamo osam triomina, tako da samo jedno polje ploče ostane nepokriveno.

Triomino je lik sastavljen od tri jedinična kvadrata kao na slici:

{{ Greška pri preuzimanju img datoteke. (Nevaljan broj?) }}

Odredi koja sve polja dane kvadratne ploče mogu ostati nepokrivena pri takvom popločavanju.
Dokaži da u skupu od devet prirodnih brojeva, od kojih ni jedan nema prostog djelitelja većeg od 6, postoje dva broja čiji je umnožak potpun kvadrat (kvadrat nekog prirodnog broja).