Nađite sva cjelobrojna rješenja jednadžbe \frac1m + \frac1n - \frac{1}{mn^2} = \frac34 \text{.}
Neka su a i c duljine osnovica trapeza. Dokažite:

a) Duljina dužine paralelne s osnovicama, koja raspolavlja površinu trapeza, jednaka je \sqrt{\frac{a^2+c^2}{2}} (kvadratna sredina).

b) Duljina spojnice polovišta krakova jednaka je \frac{a+c}{2} (aritmetička sredina).

c) Duljina dužine paralelne osnovicama, koja dijeli trapez na dva međusobno slična trapeza, jednaka je \sqrt{ac} (geometrijska sredina).

d) Duljina dužine paralelne s osnovicama kroz sjecište dijagonala, kojoj su krajevi na krakovima, jednaka je \frac{2}{\frac1a + \frac1c} (harmonijska sredina).
Riješite sustav jednadžbi \begin{equation*}
\setlength{\arraycolsep}{2pt}
\begin{array}{lclclcl}
2x_{1} &- &5x_{2} &+ &3x_{3} &= &0\\
2x_{2} &- &5x_{3} &+ &3x_{4} &= &0\\
&&&&&\vdots\\
2x_{1993} &- &5x_{1994} &+ &3x_{1} &= &0\\
2x_{1994} &- &5x_{1} &+ &3x_{2} &= &0 \text{.}
\end{array}
\end{equation*}
Pokažite da za svaka dva pozitivna broja p i q vrijedi nejednakost \left(p^2+p+1\right)\left(q^2+q+1\right) \geqslant 9pq \text{.}
U pravokutni trokut ABC s duljinom hipotenuze c i pripadnom visinom h upisan je kvadrat DEFG sa dva susjedna vrha D, E na hipotenuzi \overline{AB} i po jednim vrhom F i G na katetama \overline{BC} i \overline{CA}. Izračunajte duljinu x stranice tog kvadrata i dokažite jednakost \left\vert AD \right\vert \cdot \left\vert BE \right\vert = x^2.
Dokažite identitet \frac{a_1}{a_2\left(a_1+a_2\right)} + \frac{a_2}{a_3\left(a_2+a_3\right)} + \cdots + \frac{a_n}{a_1\left(a_n+a_1\right)} = \frac{a_2}{a_1\left(a_1+a_2\right)} + \frac{a_3}{a_2\left(a_2+a_3\right)} + \cdots + \frac{a_1}{a_n\left(a_n+a_1\right)} \text{.}
Nađite sva realna rješenja jednadžbe \sqrt{2x-2\sqrt{2x-1}} - 2\sqrt{2x+3-4\sqrt{2x-1}} + 3\sqrt{2x+8-6\sqrt{2x-1}} = 4 \text{.}
Dokažite da postoji broj oblika \overline{\ldots1995} djeljiv sa 1999.
Dokažite da je izraz a^4-10a^2+9 djeljiv s 1920 za svaki prosti broj a > 5.
Brojevi a, b, c, d zadovoljavaju relaciju a+b+c+d=0. Neka je S_1=ab+bc+cd i S_2=ac+ad+bd. Pokažite da je 5S_1+8S_2 \leqslant 0 \qquad \text{i} \qquad 8S_1+5S_2 \leqslant 0 \text{.}
Zadan je konveksan peterokut ABCDE. Neka su M, N, P, Q redom polovišta stranica \overline{AB}, \overline{BC}, \overline{CD}, \overline{DE} te neka su R i S polovišta dužina \overline{MP} i \overline{QN}. Pokažite da je \left\vert SR \right\vert = \frac14 \left\vert AE \right\vert \text{.}
Četiri kružnice polumjera a sa središtima u vrhovima kvadrata stranice duljine a, dijele taj kvadrat na devet područja. Odredite površinu svakog od pojedinih područja ako je dana površina Q kvadrata, površina K kruga polumjera a i površina T jednakostraničnog trokuta duljine stranice a.
Neka je n prirodan broj. Nađite sva rješenja jednandžbe  | | \ldots |||x-1|-2|-3| - \ldots - (n-1)| - n| = 0\text{.}
Zadani su realni brojevi a<b<c<d. Odredite sve mogućnosti izbora brojeva p, q, r, s za koje je \{a,\,b,\,c,\,d\}=\{p,\,q,\,r,\,s\}, a vrijednost izraza (p-q)^2+(q-r)^2+(r-s)^2+(s-p)^2 je najmanja.
Zadane su kružnica i tetiva koja dijeli njezinu nutrinu na dva kružna odsječka. U njih su upisane kružnice k_1 i k_2 koje iznutra diraju kružniuc k, i danu tetivu diraju u istoj točki s raznih njezinih strana. Dokažite da je omjer polumjera kružnica k_1 i k_2 konstantan, tj. da ne ovisi o položaju zajedničkog dirališta s tetivom.
Ne beskonačnom bijelom papiru podijeljenom na jednak kvadratiće neki od njih su obojeni crvenom bojom. U svakom 2 \times 3 pravokutniku točno dva kvadratića su crvena. Promatrajte bilo koji 9 \times 11 pravokutnik. Koliko u njemu ima crvenih kvadratića?
Što je veće A = \frac{2.00\ldots004}{(1.00\ldots004)^2 + 2.00\ldots004} \,\,\,\, \text{ili} \,\,\,\, B = \frac{2.00\ldots002}{(1.00\ldots002)^2 + 2.00\ldots002}\text{,} gdje u svakom broju u brojniku i nazivniku ima po 1998 nula?
Nađite sve prirodne brojeve m i n koji zadovoljavaju jednadžbu 10(m + n)=mn\text{.}
Ivan i Krešo, pošli su istodobno iz Crikvenice u Kraljevicu, čija je udaljenost 15 km, a Marko je u isto vrijeme krenuo iz Kraljevice u Crikvenicu. Sva trojica imala su jedan bicikl i put su prevaljivali pješačenjem brzinom od 5 km/h ili biciklom brzinom 15 km/h. Ivan je pošao pješice, dok je Krešo vozio bicikl sve dok se nije sreo s Markom. Tada je Krešo dao bicikl Marku i nastavio put prema Kraljevici pješice, a Marko je nastavio put prema Crikvenici biciklom. Kada je sreo Ivana dao mu je bicikl i ovaj je vozeći se stigao u Kraljevicu, dok je Marko pješice nastavio put do Crikvenice. Koliko vremena je svaki od njih trebao da dođe do svog cilja, koliko je pješačio, a koliko vozio bicikl?
Izračunajte površinu šrafiranog lika na slici ako stranica pravilnog šesterokuta ima duljinu a.

Attachment image
kruznice k_1 i k_2 polumjera r_1 = 6 i r_2 = 3 dodiruju se izvana. obje kruznice dodiruju iznutra kruznicu k polumjera r = 9. zajednica vanjska tangenta kruznica k_1 i k_2 sijece kruznicu k u tockama P i Q. izracunajte duljinu tetive \overline{PQ}.
Neka su a, b, c pozitivni relani brojevi takvi da je a + b + c = 1. Dokažite da vrijedi nejednakost
\dfrac{a^3}{a^2 + b^2} + \dfrac{b^3}{b^2 + c^2} + \dfrac{c^3}{c^2 + a^2} \geq \dfrac{1}{2}\text{.}
dokazite da je za svaki a \in <1,2> povrsina lika kojeg omeduju grafovi funkcija
y = 1 - |x - 1|, te y = |2x - a|
manja od \frac{1}{3}
Dana je trojka (a_1, a_2, a_3) = (3, 4, 12). Provodimo sljedeći postupak: biramo dva broja, a_i i a_j, (i \not= j), te ih zamijenimo sa 0.6a_i - 0.8a_j i 0.8a_i + 0.6a_j. Može li se višekratnom primjenom gore opisanog postupka dobiti trojka (2, 8, 10)?
Riješite jednadžbu \frac{1}{x} + \frac{2}{y} - \frac{3}{z} = 1 u skupu prirodnih brojeva.
Kružnica upisana u trokut ABC dodiruje njegove stranice \overline{BC}, \overline{CA} i \overline{AB} u točkama A_1, B_1 i C_1. Izrazite kutove trokuta A_1 B_1 C_1 pomoću kutova trokuta ABC.
Neka je m \geqslant 2 prirodan broj. Koliko rješenja u skupu prirodnih brojeva ima jednadžba \left\lfloor{\vphantom{\frac{x}{m-1}}\frac{x}{m}}\right\rfloor = \left\lfloor{\frac{x}{m-1}}\right\rfloor \text{?}
(\left\lfloor x \right\rfloor je oznaka za najveći cijeli broj koji nije veći od x.)
Na raspolaganju su kovanice od 1, 2, 5, 10, 20, 50 lipa i od 1 kune. Dokažite da ako se iznos od M lipa može isplatiti pomoću N kovanica, onda se iznos od N kuna može isplatiti pomoću M kovanica.
Za koje cijele brojeve x je 2x^2 - x - 36 kvadrat prostog broja?
Sjecište dijagonala kvadrata ABCD je točka S, dok je točka P polovište stranice \overline{AB}. Neka je M sjecište dužina \overline{AC} i \overline{PD}, a N sjecište dužina \overline{BD} i \overline{PC}. Četverokutu PMSN upisana je kružnica. Dokažite da je njen polumjer jednak \left\vert MP \right\vert - \left\vert MS \right\vert.